507 951 529 omb.szczytno@wp.pl

 

 

 

 

mgr inż. Marek Kowalczyk

OMB

ŚWIADECTWA ENERGETYCZNE

OPIS - kliknij - zapoznaj się

Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument, który określa wielkość zapotrzebowania na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb energetycznych związanych z użytkowaniem budynku lub części budynku, czyli energii na potrzeby ogrzewania i wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej, chłodzenia, a w przypadku budynków niemieszkalnych również oświetlenia. Obowiązek posiadania w określonych sytuacjach świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wynika z prawa europejskiego.

 

W jakich przypadkach wymagane jest świadectwo charakterystyki energetycznej?

 

Świadectwo trzeba przekazać nabywcy lub najemcy w momencie gdy budynek, część budynku lub lokal będzie:

  • Sprzedawany
  • Lub wynajmowany

Oznacza to, że świadectwo sporządza się w celu przekazania go najemcy lub kupującemu, a więc przy okazji najmu lub sprzedaży budynku lub części budynku (obowiązek ten zapisano w ustawie o charakterystyce energetycznej budynków od 2015 r.)

Inwestor jest zobowiązany załączyć świadectwo charakterystyki energetycznej do zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu budowlanego lub do wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie (obowiązek wszedł w życie z dniem 28 kwietnia 2023 r.). Z obowiązku tego wyłączone są domy do 70 m2  zabudowy do własnych celów mieszkaniowych.

 

Świadectwa charakterystyki energetycznej również wymagane są w przypadku gdy:

  • Osoba, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu

  • Osoba, której przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu (najem),

  • Inwestor zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu budowlanego lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie powinien mieć taki dokument wykonany.

 

Nabywca lub najemca nie mogą zrzec się prawa do otrzymania świadectwa.

Do kiedy jest ważne świadectwo energetyczności.

Świadectwo charakterystyki energetycznej jest ważne przez 10 lat od dnia jego sporządzenia. Świadectwa przekazane przed dniem wejścia w życie ustawy 28 kwietnia 2023 r. zachowają ważność przez okres, na jaki zostały sporządzone. Świadectwo straci ważność przed upływem tego terminu, jeżeli zostaną przeprowadzone roboty budowlano-instalacyjne, w których zmianie ulegnie charakterystyka energetyczna budynku lub części budynku np. wymiana okien, wymiana źródła ogrzewania, prace związane z dociepleniem budynku.

 

 

 

 

 

OMB